Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  Kinijos ekonomika: (ne)pasiekti rezultatai

2015 09 30

Ekspertai mėgsta diskutuoti apie Kinijos ekonomikos augimo perspektyvas ir pastaruoju metu šiuose debatuose geriau sekasi pesimistams. Tiesa, daugelis savo prognozes grindžia kitų šalių patirtimi. Vis dėlto ilgą laikotarpį Kinijos ūkio plėtros tempai buvo išskirtiniai. Kyla esminis klausimas, kaip gali būti pagerintos lėtėjančios šios valstybės ekonomikos perspektyvos.

Kinijos situacija yra rimta. Praėjusiais metais jos ekonomika kilo 7,4 proc. ir tai buvo žemiausias lygis nuo 1990 metų. Ko gero, nepavyks pasiekti 2015-iesiems numatyto 7 proc. oficialaus plėtros tikslo. Remiantis Tarptautinio valiutos fondo (TVF) duomenimis, 2016 metais tikėtinas Kinijos ūkio augimas gali būti vos 6,3 proc. Čia svarbų vaidmenį vaidina silpnas ekonominis aktyvumas šalies viduje ir ribota išorės paklausa. Be to, Kinija taip pat praranda ilgalaikio augimo pagreitį. Mažėjantis gimstamumas ir investicijų grąža blogina darbo jėgos padėtį ir silpnina kapitalo kaupimą. Kinijai tampa vis sunkiau pasinaudoti technologijų laimėjimais.

Buvęs JAV iždo sekretorius Lawrence’as Summersas prognozuoja, kad Kinijos ekonomikos augimas per du ateinančius dešimtmečius gali sulėtėti iki 2–4 proc. Buvęs vyriausiasis Pasaulio banko ekonomistas Justinas Linas kaip tik įsitikinęs, kad per minėtą laikotarpį Kinijos ūkis gali pasiekti 8 proc. metinę plėtrą. Tarpinis prognozuojamas variantas – 5–6 proc. augimas iki 2030 metų. Kiniją neišvengiamai veiks silpnos institucijos šalies viduje, politinis nestabilumas ir kiti iššūkiai. Vis dėlto turėtų didėti įgyvendinamų reformų ir produktyvumo skatinimo svarba.

Reformos Kinijoje sietinos su darbo rinkos lankstumo ir darbo jėgos mobilumo stiprinimu bei finansų sistemos pritaikymu rinkai. Reikšmingas yra finansų sektoriaus efektyvumas, inovacijų taikymas ir „burbulų“ išvengimas. Taip pat energijos, išteklių ir užsienio investuotojų lėšų panaudojimas, konkurencingumas. Analitikai daro išvadą, kad šalies valdžia ateinančiais metais turėtų sumažinti ūkio plėtros tikslą iki maždaug 6 proc. ir siekti ilgalaikio ekonomikos augimo tvarumo.

Pagal 2015 m. rugsėjo 23 d. portalo http://www.project-syndicate.org/ informaciją parengė Irma Baranauskaitė.


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (1250)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (299)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (341)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (649)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (167)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras