Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  2015-ieji Kinijai: geopolitika ir ekonomika

2015 12 30

Kinijos ekonomika šiemet pasižymėjo lėtėjančiu augimu, o jos akcijų rinkose vyravo suirutė. Visgi Azijos milžinė daug pasiekė, kad taptų svarbia visuotinių finansų žaidėja. Šalies ūkio plėtra susilpnėjo labiausiai per daugiau negu du dešimtmečius, o Kinijos lyderiai nuolat kartojo, kad antra pagal dydį pasaulio ekonomika žengia tvaraus augimo link.

Lėtesnis Kinijos bendrojo vidaus produkto (BVP) augimas buvo teisinamas tuo, kad šalies ūkis bando labiau remtis vidaus paklausa, o ne eksportu. Tiesa, sumaištis Kinijos finansų rinkose dar dabar silpnina investuotojų pasitikėjimą ir kursto nerimą, o įgyvendinti reformas nėra taip paprasta. Trečiąjį šių metų ketvirtį Kinijos ūkis plėtėsi vos 6,9 proc., o tai buvo žemiausias lygis nuo 2007–2008-ųjų visuotinės finansų krizės. Kinijos lyderiai tikisi, kad per ateinančius penkerius metus Kinijos ūkis augs 6,5 proc. Tokie rezultatai iki 2020 metų padvigubintų pajamas vienam gyventojui.

Kol kas neaišku, ar Pekinui pavyks pasiekti šiuos tikslus, nes šalies ekonomika pertvarkoma: nuo eksporto ir gamybos nukreipiama į vartojimą ir paslaugas. Daugelį mėnesių Kinijos importas mažėjo sparčiau nei eksportas, tad prekybos perteklius augo. Vis dėlto 2015 metai atnešė Kinijai ir tam tikrų pasiekimų tokiose srityse kaip technologijos ir tarptautinis bendradarbiavimas, nors šaliai reikalingi tolesni struktūriniai pokyčiai. Kinija įsteigė naują visuotinę finansų instituciją – Azijos infrastruktūros investicijų banką (AIIB). Kartais jis laikomas konkurentu tokioms Vakarų šalių dominuojamoms finansų institucijoms kaip Pasaulio bankas ar Azijos plėtros bankas. Tačiau prie AIIB prisijungė ir Vokietija bei Jungtinė Karalystė, nors tam nepritarė Vašingtonas.

Per AIIB Kinija siekia skatinti plėtros projektus skurdesnėse Azijos valstybėse. Kitas tikslas – tapti svarbia investicijų lydere pasaulyje. Vis daugiau šalių įsileidžia Kinijos verslą, tarsi pamiršdamos apie žmogaus teisių padėtį šioje valstybėje. Juk Kinija išties garsėja tiek savo technologijomis, tiek inovacijų sklaida.

Pagal 2015 m. gruodžio 25 d. „Deutsche Welle“ informaciją parengė Irma Baranauskaitė.


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (1094)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (211)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (285)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (508)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (120)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras