Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  ES ir Turkija: taktiniai žingsniai ar auksinė galimybė?

2016 01 20

Europos Sąjunga (ES) turi daug vidinių sunkumų, kuriuos įveikti nėra paprasta, bet neseniai Bendrija nusprendė atnaujinti įstrigusias derybas dėl Turkijos narystės bloke. Kyla klausimas, ar tai yra savotiškas pataikavimas šiai šaliai mainais į bendradarbiavimą stabdant migrantų srautus? Galbūt ES pripažįsta ekonominę (ir ne tik) Turkijos įtaką regione, kai Bendrijos galia ir gerovė silpsta?

Esama nuomonių, kad Turkijos narystė pakeistų ES vaidmenį pasaulyje. Susidaro įspūdis, kad šiuo metu šalis blokui yra reikalinga ir patraukli partnerė, tad pranašumais belieka tik pasinaudoti. Visgi minėta narystė nėra pasiekiama ranka, derybos gali užtrukti ilgokai. 2023 metai – Turkijos strateginis (ir gana optimistiškas) tikslas, kuriam pasiekti reikia didesnės integracijos. Šiame kontekste svarbus energetikos aspektas ir ES energetinis saugumas. Blogėjant Turkijos ir Rusijos santykiams, reikia diversifikuoti energetinius šaltinius ir atsargiau rinktis partnerius.

Be to, Turkija dažnai laikoma tiltu iš Europos į vadinamąjį islamo pasaulį, kai geopolitinė įtampa tik stiprėja, o diplomatijos ir dialogo reikšmė auga. Tai aktualu meno, religijos, politikos ir ekonomikos plotmėse. Istorija ne tik skyrė Europą nuo Turkijos, bet buvo ir jungiamoji grandis. Bendradarbiauti galima aiškiai pasakant, ko kiekviena pusė nori ir siekia, išvengiant dvigubų standartų, pamirštant ankstesnius konfliktus. Kita vertus, valstybės turi daug patirties „santuokose iš išskaičiavimo“.

Apskritai Turkijos dar laukia dideli išbandymai žengiant brandesnės demokratijos ir pagrindinių laisvių gynimo keliu. Siekiant progreso abiem pusėms aktualu nusibrėžti atitinkamas gaires ir susidėlioti prioritetus. Turkija turi sau atsakyti į klausimą, ar jai narystės iš viso reikia? ES keičiasi ir neišvengiamai tampa alternatyvų sąjunga, stiprėja šalių ekonominiai ir politiniai ryšiai, jos tampa labiau priklausomos vienos nuo kitų. Turkija virsta ES partnere, o tai – didelė atsakomybė ir auksinė galimybė.

Pagal 2016 m. sausio 15 d. „EurActiv“ informaciją parengė Irma Baranauskaitė.


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (1094)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (211)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (285)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (508)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (120)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras