Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Kitos šalys
 
  Monarchijos žlugimo Rusijoje 99-osioms metinėms (35)

Leonidas Gozmanas, ej.ru
2016 02 24

Atviras laiškas Rusijos Prezidentui

Jo Ekscelencijai

Vladimirui Vladimirovičiui Putinui

Rusijos Federacijos Prezidentui

Jūsų Ekscelencija pone Prezidente,

Jūs valdote mūsų šalį jau šešioliktus metus. Pastarojo meto laimėjimų ir nesėkmių balansas akivaizdžiai pakrypo į neigiamą pusę. Kad ir kaip Jūsų propaganda stengtųsi tai nuslėpti, žmonės pradeda tai jausti.

Gyvenimo kokybė akivaizdžiai prastėja, blogėja padėtis socialinėje sferoje, mažėja realiosios pajamos. Jūs neišvadavote šalies iš priklausomybės nuo naftos, sprendžiant pagal Jūsų pasisakymus, Jūs neturite plano, kaip išeiti iš krizės.

Jūs žadėjote nugalėti teroristus, tačiau teroristiniai aktai tebevyksta. Jų aukomis per Jūsų vadovavimo metus tapo daugiau nei trys tūkstančiai žmonių, o daugumos jų organizatoriai taip ir nesurasti. Šiaurės Kaukaze sukurtas kriminalinis anklavas, praktiškai nepriklausomas nuo Rusijos, tačiau besinaudojantis jos resursais. Be to, Jūs dar pradėjote brolžudišką karą su Ukraina, o paskui – karą Sirijoje.

Jūs padarėte Rusiją viso pasaulio baubu. Jūsų išreklamuotas posūkis į Rytus baigėsi šnipštu, mes susipykome su kaimynais, o sąjungininkų nebeliko visai. Sankcijos ir kontrasankcijos, kaip ir Jūsų politikos išprovokuotos ginklavimosi varžybos, sunkia našta gula ant šalies ekonomikos. Dešimtys milijonų žmonių privalo mokėti už Jūsų ne visada atrodančias pagrįstomis geopolitines nuovokas.

Visuomenės moralė smuko kaip niekada žemai. Jums vadovaujant suklestėjo melas, neteisingi teismai, korupcija. Daugelis yra įsitikinę, kad artimiausi Jūsų draugai ir bendradarbiai yra korumpuoti, dažnai – ir tuo, kad korumpuotas esate ir Jūs pats. Vis daugiau kalbama apie aukščiausių šalies vadovų ryšius su banditais. Šiame fone į mūsų gyvenimą jau grįžo veidmainystė ir grįžta baimė – žmonės vėl bijo sakyti, ką galvoja.

Pone Prezidente, ilgametė absoliuti valdžia atvedė iki to, kad Jūs nustojote jausti Rusiją. Kai Jūs suradote amforas, šalis nusijuokė, kai skraidėte su gervėmis – juokėsi balsu. Aplink Jus nebeliko žmonių, kurie išdrįstų Jums prieštarauti. Jūs priimate garbinimo ženklus, kurie jau netelpa į Brežnevo laikų anekdotų rėmus, – pavyzdžiui, Jums skirtų kvepalų gamyba.

Neverta žavėtis aukštu reitingu – tai palūžimo ir alternatyvos nebuvimo reitingas. Jis nustatomas dirbtinai, o sugriūva natūraliai, kai tik išsenka kasdienio papildymo resursai. Netgi policininkai, sulaikantys Jūsų oponentus Konstitucijos garantuojamų taikių manifestacijų metu, kalbėdami apie Jus pereina prie nenorminės leksikos. Palaikyti Jelcino 1991 m. rugpjūtį Maskvoje išėjo šimtas tūkstančių žmonių. Palaikyti Jūsų, kaip kadaise ir Nikolajaus Antrojo, lemiamą akimirką neišeis niekas.

Nikolajaus reitingas 1914 m. rugpjūtį buvo tikriausiai aukštesnis negu Jūsų. Žmonės klaupėsi ant kelių ir bučiavo jo milinės skvernus. Bet po dvejų su puse metų, lygiai prieš 99 metus, monarchija žlugo. Dar po metų su trupučiu valdovas buvo nužudytas, o šalis dešimtmečiams pasinėrė į chaosą.

Mūsų paskutinis imperatorius, būdamas iliuzijų nelaisvėje, tikėdamas, kad žmonės trokšta patvaldystės, o demokratija jiems – svetima, iki paskutiniųjų laikėsi valdžios. Jis praleido galimybę –visiškai realią – kartu su protingais, nelinkėjusiais pikto nei jam, nei šaliai žmonėmis pradėti reformuoti archajišką politinę sistemą. Pone Prezidente, prašau Jūsų – nekartokite jo klaidų!

Pone Prezidente! Jūsų sukurta sistema – ne pirmas istorijoje autoritarinis režimas, atsidūręs ekonominėje, moralinėje ir politinėje krizėje. Dažniausiai tai pasibaigia katastrofa. Bet yra ir taikaus, bent jau bekraujo, išėjimo iš autoritarizmo pavyzdžių. Aš, priešingai nei daugelis kitų Jūsų oponentų, manau, kad Jūs nesate abejingas Rusijos likimui. Jūs turite kasdien vis mažėjančią galimybę išgelbėti šalį.

Jūsų Ekscelencija, Jūs privalote pasitraukti. Jūsų potencialas išsemtas. Kuo ilgiau Jūs liksite Kremliuje, tuo didesnė yra įvykių pagal baisųjį scenarijų tikimybė. Analogiškoje kaip jūsiškė situacijoje buvo atsidūrę Jaruzelskis ir Pinočetas, Frankas ir Aleksandras Antrasis. Jiems pavyko rasti nors ir ne optimalią, bet išeitį. Jūs taip pat galite tai padaryti.

Lenkų pavyzdžiu Jūs galite sukviesti apskritąjį stalą, kuris apsvarstys valdžios perdavimo kelius. Iš pačios jo sudėties taps aišku, ar Jūs stengiatės rasti sprendimą, ar paprasčiausiai tenorite vilkinti laiką.

Jūs galite paskelbti apie valdžios pereinamuoju laikotarpiu perdavimą Dūmai ir jos paskirtam Premjerui. Tiesa, kad šalis patikėtų Jūsų ketinimų nuoširdumu, Jūs iš pradžių privalote surengti sąžiningus rinkimus ir netrukdyti patekti į parlamentą Jūsų politiniams priešininkams.

Suprantama, Jums pasitraukus gali prasidėti sunkūs laikai. Bet jie bus tuo ilgesni ir, neduok, Dieve, kruvinesni, kuo ilgiau Jūs laikysitės valdžios. Esmė ne ta, kad be Jūsų staiga viskas ims ir taps gerai, o ta, kad su Jumis – ir nei Jūs, nei kas nors kitas jau nebegali tam turėti įtakos – gali būti tik blogiau.

Jūsų Ekscelencija pone Prezidente, pasitraukite! Atsistatydinkite kiek galima greičiau. Tai – geriausia, ką Jūs šiuo metu galite padaryti dėl Rusijos.

Originalus tekstas: ej.ru

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga.


   Versija spausdinimui
 
  (Skaityti komentarus: 35)
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (921)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (128)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (224)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (297)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (79)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras