Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  Geopolitinė ir ekonominė Afrikos realybė

2016 02 24

Pasaulinis žaliavų kainų nuosmukis ir Kinijos ekonomikos sulėtėjimas atsiliepė kai kurioms Afrikos ekonomikoms, tarsi prilygindami žemyno augimą mitui. Atėjo metas iš naujo nagrinėti padėtį Afrikoje ir jos ekonominę transformaciją. Tokios žaliavų eksportuotojos kaip Angola, Gana, Nigerija, Pietų Afrika ir Zambija patyrė valiutų kritimą, kai jų ūkį ėmė stabdyti spartus naftos ir vario kainų nuosmukis. Be to, šalių fiskalinė ir pinigų politika yra netvarkinga, o socialinių neramumų rizika didėja.

Tokios tendencijos reiškia, kad Afrikai reikalinga tvari ekonominė transformacija, kai nesiremiama vien pajamomis iš žaliavų eksporto. Spartus bendrojo vidaus produkto (BVP) augimas davė naudos ir atvėrė nemažai galimybių, tačiau šimtai milijonų afrikiečių dar neišbrido iš skurdo. Be abejo, daug Afrikos žmonių tapo turtingi ir vaidina svarbius vaidmenis verslo pasaulyje. Verslumas auga, jaunimas įsitraukia į įdomius projektus, tačiau dideli regionai atsilieka.

Nepaisant formalios demokratijos sklaidos žemyne, vidaus politikos pobūdis daugumoje Afrikos šalių beveik nepasikeitė. Tikrai lyderystei svarbu ne tik mobilizuoti piliečius balsuoti už kandidatus, bet ir efektyvus valdymas, strategija bei viešosios politikos vykdymas. Politika yra ne vien idėjos ir programos, tokioje aplinkoje dažnai klesti korupcija. Būtina ir tinkamai suprasti ekonomiką, istorijos pamokas apie tai, kaip tautos praturtėdavo. Pasiekti gerovę globalizacijos kontekste reiškia kurti konkurencingą ekonomiką, paremtą pridėtine verte ir rinkų eksportui paieška. Tai stumteli ūkio plėtrą į priekį.

Ištekliai ir žaliavos automatiškai nėra turto šaltinis. Afrikos ateities konkurencingumas ir gerovė priklauso nuo mokslo, technologijų ir inovacijų. Žemyne jau dygsta inovacijų centrai. Jos gali būti naudojamos pramonėje, gamyboje ir paslaugų sektoriuje. Žaliavų kainų nuosmukis neturėtų sustabdyti Afrikos augimo ir plėtros. Visgi bandant pasiekti ilgalaikę gerovę į dabartinius iššūkius reikėtų žiūrėti kaip į progą žengti tikros transformacijos keliu.

Pagal 2016 m. vasario 19 d. portalo http://www.project-syndicate.org/ informaciją parengė Irma Baranauskaitė.


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (1250)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (299)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (341)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (649)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (167)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras