Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  Kinijos kelias į lyderystę

2016 03 09

Pastaruoju metu Kinijos ekonomikos augimas lėtėja, o reformos tampa vis sudėtingesnės. Vis dėlto šalies prezidentas Xi Jinpingas (Si Dzinpingas) labai stengiasi pavaizduoti savo šalį kaip pasaulinę galią, pasirengusią prisiimti didesnį tarptautinį vaidmenį. Prezidento pastangomis sustiprinti Kinijos įtaką neabejojama. Jis susitinka su kitų Azijos valstybių lyderiais, tariasi dėl milijardinės vertės projektų ir investicijų. Ambicingi planai – nuo metro iki greitųjų geležinkelių – įgyvendinami Artimuosiuose Rytuose, Irane, Saudo Arabijoje. Kinija taip pat bendradarbiauja su Egiptu ir Lotynų Amerika investicijų į infrastruktūrą srityje. Azijos infrastruktūros investicijų bankas (AIIB) netgi vadinamas iššūkiu Pasaulio bankui (PB). 

Be to, Kinija bando įrodyti, kad jai teisingumas svarbiau už interesus. Visgi šios šalies teikiama parama susijusi su verslo idėjomis, kai remiama naftos gavyba, kelių, tiltų statyba Kinijai strategiškai parankiose vietose. Taigi, ar tokie projektai atneš šalies prezidentui politinių dividendų, kurių jis siekia įtakai įtvirtinti?

 Pasaulyje vis dažniau suabejojama Kinijos ekonominio modelio tvarumu. Investuotojams nerimą kelia lėtėjanti šalies ūkio plėtra, o geopolitikos ekspertų žvilgsniai krypsta į veiksmus Pietų Kinijos jūroje. Tačiau Kinija ne visada buvo aktyvi dalyvė sprendžiant humanitarines krizes ir tai kelia abejonių, ar šalis pasirengusi prisiimti tokio pobūdžio atsakomybę ir įsipareigojimus. Tiesą sakant, Kinija dažnai kritikuojama dėl menko įsitraukimo teikiant humanitarinę pagalbą, palyginti, pavyzdžiui, su Jungtinėmis Valstijomis. Šis klausimas aktualus Sirijoje ir kitose šalyse, iš kurių į Europą plūsta migrantai ir pabėgėliai. Tiesa, pagalba užsienio valstybėms yra tik viena iš priemonių Kinijos tarptautiniam vaidmeniui sustiprinti. Kinija nori pasidalyti savo plėtros patirtimi, parodyti naujas galimybes, kaip įšokti į augimo traukinį.

Pagal 2016 m. kovo 2 d. portalo http://www.project-syndicate.org/ informaciją parengė Irma Baranauskaitė.


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (1250)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (299)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (341)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (649)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (167)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras