Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Kitos šalys
 
  Rusijos vertybiniai sąjungininkai Europoje: Austrijoje, Slovakijoje (IV)

2016 08 12

Ketvirtoje Rusijos įtakos Europoje apžvalgų dalyje pateikiama pavyzdžių iš Austrijos ir Slovakijos, kaip kuriami aljansai ir veikiama ne tik su politinių partijų, bet ir su visuomeninių organizacijų, religinio pobūdžio judėjimų bei religinių institucijų pagalba. Antipatija liberaliai demokratijai su neva iš jos kylančiomis ydomis yra bendra šiems judėjimams, ir tai skatina juos palaikyti V. Putiną, kuris su šiomis ydomis, jų akimis, nuoširdžiai kovoja. 

Austrija

Naujoji Austrijos marginalinė žiniasklaida

Ukrainos įvykių metu Austrijoje atsirado mažiausiai trys žiniasklaidos priemonės, besižavinančios Rusijos prezidentu: „Neopresse“, nuo 2012 metų leidžiama Stefano Hofbauerio, Lince įsikūrusio informacinių technologijų specialisto, 2013 metų rudenį dviejų kraštutinių aktyvistų Andreaso Keltschos ir Marco Maierio įkurtas „Contra Magazin“ ir „Info Direkt“, pradėjęs veikti kaip internetinė platforma 2015 metų vasarį, bet nuo 2015 metų spalio jau išleidęs penkis spausdintus leidinius.

Oficialiai ši žiniasklaidos priemonė leidžiama nežymios Lince įsikūrusios nevyriausybinės organizacijos, o pagrindinis veikėjas už šios žiniasklaidos priemonės yra Stefanas Magnetas, anksčiau dirbęs su viešaisiais ryšiais Aukštutinės Austrijos FPÖ skyriui.

FPÖ (Freiheitlichen Partei Österreichs)

2014 metais FPÖ palaikė Krymo aneksiją ir dalyvavo tariamo referendumo Kryme stebėjime. Partijos narys Johannas Gudenusas, vedęs partiją Vienos vietinio parlamento rinkimuose 2010 ir 2015 metais ir tapęs vicemeru, yra svarbiausias partijos tarpininkas bendradarbiaujant su Rusija. J. Gudenusas vyko stebėti tiek 2014 metų kovo referendumo Kryme, tiek ir 2014 metų rugsėjo vietinių rinkimų Sankt Peterburge.

Gudenusas taip pat pasakė kalbą tarptautiniame forume „Didelė šeima ir žmonijos ateitis“, joje kritikavo „Europos gėjų lobizmą“, o 2014 m. lapkritį lydėjo partijos lyderį Heinzą Christianą Strache į aukšto lygio susitikimą su Rusijos Dūmos nariais. Nors Strache neigia, manoma, jog partija galėjo gauti iš Rusijos finansavimą.

Slovakija

Ultranacionalistinės partijos

2016 m. kovą į Slovakijos parlamentą pirmą kartą pateko nacionalistinė Kotleba–Naše Slovensko–Ľudovástrana (Kotleba–Mūsų Slovakija–Liaudies partija), vadovaujama Mariano Kotlebos, Banska Bistricos (Banská Bystrica) regiono valdytojo. Ekstremistinė, radikaliai nacionalistinė, antisemitinė, prieš LGBT nusistačiusi partija palaiko Rusijos politiką bei veiksmus Ukrainoje.

Kita į parlamentą patekusi ir ryšius su Rusija palaikanti partija yra Slovenská národná strana (Slovakijos nacionalinė partija), pirmininkaujama Antono Danko. Tai radikali nacionalistinė populistinė partija, pabrėžianti savo ištikimybę tradicinėms, krikščioniškoms vertybėms ir šeimai.

Religinės institucijos ir visuomeninės organizacijos

2015 m. vasarį Slovakijos vyskupų konferencijos spaudos tarnyba pranešė apie Aleksejaus Komovo vizitą Slovakijoje: „Gyvybės forumo kvietimu Slovakijoje lankysis Aleksejus Komovas, Rusijos judėjimo už šeimą ir gyvybę atstovas. Aleksejus Komovas yra Rusijos atstovas Pasaulio šeimų kongrese, Pasaulio šeimų kongreso ambasadorius prie Jungtinių Tautų bei Rusijos smegenų centro FamilyPolicy.ru prezidentas. Jis skaito paskaitas apie šeimą ir jos padėtį Rusijoje daugelyje svarbių konferencijų visame pasaulyje. Visuomenė turi galimybę su juo susitikti dviejose viešose paskaitose apie gyvybės ir šeimos apsaugą šiuolaikinėje Rusijoje Košicėje ir Bratislavoje.“

Naujiena išplatinta ir per Katalikų bažnyčios žiniasklaidą, pavyzdžiui, Radijo Lumen pranešė, kad „nauja valstybės politika Rusijoje remia šeimą ir gyvybės apsaugą“. A. Komovo vizitas Slovakijoje vyko 2015 m. vasarį anti-LGBT referendumo (dėl draudimo tos pačios lyties asmenims sudaryti santuoką) kontekste – dėl neaktyvaus gyventojų dalyvavimo referendumas neįvyko.

A. Komovas, kuris laikomas vienu kertinių veikėjų Rusijos antivakarietiškoje konservatyvioje propagandoje, nėra svetimas ir Slovakijos politikams – pavyzdžiui, Krikščionių demokratų judėjimo ir Europos Parlamento narė Anna Záborská bei parlamento narys iš Smer–Socialdemokratų partijos Jánas Podmanický, tuometinis parlamentinio Socialinių reikalų komiteto pirmininkas, priėmė A. Komovą kaip Rusijos Federacijos atstovą 2012 m. lapkritį vykusioje konferencijoje.

Slovensko-ruská spolonosť (Slovakų ir rusų bendrija) yra prorusiška nevyriausybinė organizacija, skleidžianti aiškią politinę žinią. Ji naudoja priešišką NATO, antiamerikietišką ir antivakarietišką retoriką, aktyviai dalyvauja viešose diskusijose, o savo svetainėje buvo paskelbusi politikų, žurnalistų ir nevyriausybinių organizacijų – didžiausių rusofobų konkursą.

Slovenské Hnutie Obrody (Slovakų atgimimo judėjimas), pirmininkaujamas Roberto Šveco. Tai nevyriausybinė organizacija su aiškiu politiniu profiliu – ultrakonservatyvi, nacionalistinė ir glaudžiai susijusi su Rusijos radikaliomis nacionalistinėmis sukarintomis organizacijomis, įtariama, kontroliuojamomis FST, tokiomis kaip Stiag ir Narodnyj sobor.

Pokojní bojovníci („Taikūs kariai“) yra privačių asmenų grupė, naudojama atvirai prorusiškoms iniciatyvoms. Jos nariai dalyvavo daugelyje antiukrainietiškų ir antivakarietiškų protestų, išreikšdami paramą neteisėtoms separatistų respublikoms Donecke ir Luhanske. Grupė logistiškai rėmė slovakų tautybės asmenis, vykusius kovoti Rusijos separatistų pusėje rytų Ukrainoje, organizavo keletą viešųjų akcijų Bratislavoje tarptautinių konferencijų metu, norėdama pademonstruoti užsienio politikams savo paramą Rusijai.

Prorusiškų organizacijų tinklui priklauso ir Panslovanská únia (Pan-Slavic Union), pirmininkaujama Milano Janinos, 1994 metais buvusio privatizacijos ministru. Tai konservatyvi nacionalistinė organizacija, pabrėžianti slavų vaidmenį istorijoje. Zväz rusov na Slovensku (Rusų sąjunga Slovakijoje) yra rusų etninės mažumos organizacija, palaikanti rusų kilmės slovakų „sentimentus Tėvynei“. Klub ruských obanov (Rusijos piliečių klubas) – neformali rusų išeivių asociacija, puoselėjanti stiprius rusiškus patriotinius jausmus ir pasisakanti už Rusijos tradicines vertybes, sumišusias su sovietine nostalgija. Aliancia za rodinu (Aljansas už šeimą), platus priešiškas LGBT ir abortų draudimo judėjimas, iš dalies įkvėpimo semiasi iš oficialios Rusijos politikos šiais klausimais.

Slovenskí branci („Slovakų kadetai“) yra sukarinta grupė, vykdanti karinius mokymus kartu su prokremliška jaunų žmonių indoktrinacija. Slovakijos vidaus reikalų ministerijos teigimu, grupė turi 12 teritorinių vienetų ir maždaug 200 narių visoje Slovakijoje. Teigiama, jog mokymus bent iš dalies veda buvę Rusijos specnazo (specialiųjų pajėgų) nariai ir Afganistano karo veteranai. Daugiausia žadantys kadetai kviečiami į sukarintas stovyklas Rusijoje. Kai kurie grupės nariai kovėsi Ukrainoje, Donbase Rusijos separatistų pusėje, pavyzdžiui, plačiai Slovėnijos žiniasklaidos nušviestas į Donecką išvykusio Martino Keprtos atvejis. Tarp mokymus vedančių ne rusų kilmės dėstytojų – ir Slovakijos kariuomenės profesionalas Michalis Felingas. Slovenski branci, dėvintiems kamufliažines uniformas, leidžiama rengti pamokas vaikams bendrojo lavinimo mokyklose. Mokyklų direktoriai tai leidžia, o valdžios institucijos ir teisėsauga toleruoja ir tylom stebi tokią praktiką.

Apžvalgas įvairiose šalyse 2015 metais atliko Political Capital Institute, Centre for East European Policy Studies, Marie Mendras, Alain Guillemoles, Francisco Malavassi, Mėta Adutavičiūtė ir žurnalistas iš Rusijos, kurio tapatybė neatskleidžiama saugumo sumetimais.

Apžvalgą parėmė Atviros Lietuvos fondas.

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga.


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (12)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (38)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (110)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (9)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras