Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  Nedarbas euro zonoje –septynerių metų žemumose

2016 12 07


Pirmą kartą nuo 2011 metų balandžio mėnesio nedarbo lygis euro zonoje yra mažiau nei 10 proc. Čekija fiksavo žemiausią nedarbo lygį 19 valstybių bloke, o Graikijoje jis ir toliau išliko didžiausias. Europos Sąjungos (ES) statistikos agentūra „Eurostat“ pranešė, kad nedarbo lygis spalį sudarė 9,8 proc. ir buvo mažiausias per septynerius metus. Toks rodiklis yra palankus Europos ekonomikai, vis dar lėtai atsigaunančiai po euro zonos skolų krizės. Be to, kyla ir naujų iššūkių: nuo „Brexito“ iki politinio populizmo sustiprėjimo.

Prancūzijoje nedarbas smuko iki 9,7 proc. Šalyje 2017 metais vyks prezidento rinkimai, o juose neblogus šansus turi kraštutinės dešiniosios kandidatė Marine Le Pen. Remiantis „IHS Global Insight“ analitiku Howardu Archeriu, išaugęs darbo vietų skaičius itin svarbus euro zonos vartotojams ir gali solidžiai prisidėti prie bloko ekonomikos plėtros, tačiau nuotaikas temdo didėjanti politinė nežinomybė, pakertanti verslo pasitikėjimą. Dėl to įmonės atsargiai žvelgia į užimtumo skatinimą ir vengia investuoti.

Nedarbo lygis euro zonoje mažėja nuo 2013 metų vidurio, kai prasidėjo ekonomikos atsigavimas po krizės ir žmonės pradėjo grįžti į darbo rinką. Tiesa, situacija gerėjo lėtai, o nedarbas buvo didesnis negu iki finansinio kracho 2007–2008 metais (7,5 proc.). Ekonomistų teigimu, darbo rinka vis labiau atsigauna, bet nedarbo lygis vis tiek išlieka didelis, o darbo užmokesčio augimas – lėtas.

Europos Sąjungos (ES) šalyse nedarbo lygis skiriasi. Čekijoje jis siekia 3,8 proc., o Vokietijoje sudaro 4,1 proc. Tai yra spalio mėnesio duomenys. Kita vertus, Graikijoje ir Ispanijoje nedarbas buvo atitinkamai 23,4 proc. (rugpjūtį) ir 19,2 proc. (spalį). Abi šios valstybės kenčia dėl vangaus ekonomikos augimo, joms ilgą laikotarpį tenka taikyti griežtas taupymo priemones. Per skolų krizę nedarbas vienos valiutos bloke šoktelėjo iki 12,1 proc.

Pagal 2016 m. gruodžio 1 d. „Deutsche Welle“ informaciją parengė Irma Baranauskaitė.


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (12)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (38)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (110)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (9)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras