Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  Metai, kuriais baigiasi geopolitinė epocha?

2016 12 28


2016 metai baigiasi, o 2017-ųjų perspektyvos temdomos nežinomybės. Įtampa Artimuosiuose Rytuose auga, o Europoje ir Jungtinėse Valstijose populiarėja populistų judėjimai. Sirijoje tęsiasi kruvinas konfliktas, o pastangos jį sureguliuoti kol kas bevaisės, nesutariama dėl prezidento Bašaro al Asado ateities vaidmens taikos ar politinio perėjimo procesuose. Kalbant apie padėtį Europoje, Europos Sąjunga (ES) ir Turkija bando spręsti pabėgėlių krizę, nors Bendrijos santykiai su minėta šalimi nėra patys geriausi. Visgi dialogas turėtų tęstis ir 2017 metais, nes esama bendrų interesų – nuo ekonominio bendradarbiavimo iki kovos su terorizmu.

Kitąmet Europos politikos dėmesio centre bus „Brexit“ derybos, nuo kurių priklausys Jungtinės Karalystės pasitraukimo iš ES sąlygos ir detalės. Minėtos derybos išties nebus lengvos ir paprastos. Didžioji Britanija siekia išlaikyti prieigą prie Europos bendrosios rinkos, bet dėl šio tikslo nuolaidų turėtų daryti ir pati JK. 2017 metais kelių Europos valstybių laukia rinkimai, o sėkmė juose prognozuojama populistinėms jėgoms. Tai ypač aktualu kalbant apie Prancūziją, nes prarasti šią šalį Bendrijai būtų katastrofa. Europai svarbu suvienyti susiskaldžiusią visuomenę, nepamirštant globalizacijos procesų ir sparčių technologinių inovacijų.  

Pasaulio politiką supurtė „Brexit“ referendumo rezultatai, o vėliau – Donaldo Trumpo pergalė Jungtinių Valstijų prezidento rinkimuose. Dabar ypač reikia didžiųjų galių dialogo ir strateginio pasitikėjimo. Ateinantys metai yra išskirtinai reikšmingi Europai. ES ir JAV santykiai įgauna vis didesnę svarbą. Jie turėtų remtis pagarba demokratijai, laisvėms ir žmogaus teisėms. Po audringų ir neramių 2016 metų, kai buvo nedaug pozityvių naujienų tarptautinėje politikoje, 2017-ieji gali tapti iššūkių, nestabilumo ir nežinomybės metais. Kyla klausimas, ar tiesiog baigiasi dar vieni metai, ar tai – geopolitinės epochos pabaiga.

Pagal 2016 m. gruodžio 21 d. portalo www.project-syndicate.org informaciją parengė Irma Baranauskaitė.


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (12)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (38)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (110)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (9)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras