Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Kitos šalys
 
  Rytų Ukraina: artilerijos mūšiai kiekvieną naktį (28)

Rasa Pakalkienė, Lietuvos žinios
2017 03 22
„Karas – tai nesibaigiantys siužetai“, – teigė Ukrainos karys savanoris. Ukrainos Rytų fronto zonoje jis ne tik kovoja už savo kraštą, bet ir fotografuoja tai, kas ten darosi. Kaip atrodo karas? „Apšaudymai, aukos, kraujas, purvas...“, – vardijo ukrainietis.

Jurijus Velička – garsiojo Ukrainos 46-ojo specialiosios paskirties savanorių bataliono „Donbas-Ukraina“ karys. Prieš dvejus metus stojęs kariauti ir tapęs tankistu, J. Veličko apsiginklavo ir kitu ginklu – fotoaparatu, kuriuo ėmė fiksuoti ir mūšius fronto zonoje, ir karo kasdienybę. Taip karį ėmė lydėti šaukinys „Fotografas“. 

J. Veličkos nuotraukų paroda „Gyvenimas ant nulinės ribos“ ir trumpas filmas apie bataliono vienos dienos gyvenimą, buvo pristatyti Nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje. Fotografuojantis karys papasakojo tai, apie ką pasaulis vis dažniau tyli – kokia šiuo metu situacija Ukrainos Rytuose, kokia tikimybė, kad kas nors iš esmės keisis.

Pastaruosius keletą metų J. Velička, galima sakyti, gyveno fronte Rytų Ukrainoje. Kaip jis ten būdamas suderina karinę ginkluotę ir fotokamerą? Kartas nuo karto ginklus padeda į šalį ir fotografuoja. Iš pradžių fotografuodavo instinktyviai, spontaniškai, vėliau pradėjo tai daryti tikslingai. „Tai ne tiesiog nuotraukos apie karą, jos turi atlikti tam tikrą vaidmenį“, – sakė ukrainietis. Jo tikslas – per nuotraukas pasauliui skleisti žinią apie tai, kas vyksta Ukrainoje, per jas keisti požiūrį į karą šios šalies Rytuose.

Artileriniai mūšiai 

J. Velička pasakojo, kad Ukrainoje mobilizacija nebeskelbiama ir nebevykdoma. Dabar į fronto zoną vyksta kariai savanoriai ir profesionalai, turintys kontraktą. Visi motyvuoti. Savo šalį vieni gina su įkarščiu ir azartu, kiti kaip atlikdami pareigą. 

„Kaip atrodo karas? Paprastam taikiam žmogui nesuvokiama realybė. Apšaudymai, aukos, kraujas, purvas, apkasai, blindažai, katakombos“, – vardijo J. Velička. Jis teigė, kad šaudoma dažniausiai tamsoje, naktimis. Jei vietovė atvira, dažnos artilerinės kovos.

Kaip pasakojo J. Velička, kai ukrainiečių kariai įsikuria vietoje, kurią turi ginti, jie viską daro patys: įrengia virtuvę, higienos patalpas. Randa vietą, kur apsistoti, dažnai tai būna apleisti statiniai.Ukrainą ginantys tankistai. Jurijaus Veličkos nuotrauka.

Karo pabaiga priklauso ne nuo karių 

J. Velička neįsivaizduoja, kada gali baigtis karas Rytų Ukrainoje. Sakė, kad pastaruoju metu žmonės apie tai mažiau galvoja. „Žmonės pradeda suprasti: karo pabaiga ne jų priklauso. Mes, kariai, kovojame. Norime, jog karas baigtųsi pergalė. Viską padarytume, kad taip būtų. Tačiau tai sprendžiame ne mes“, – sakė Ukrainos karys savanoris. Jis nežino, kodėl nėra politinės valios baigti karą. Laikas eina, niekas nesikeičia, fronto linija ta pati, žmonės žūsta – vardijo jis. J. Veličkos nuomone, visa tai gali užsitęsti labai ilgai. Fronto zonoje gyvenantys žmonės prie karo veiksmų prisitaiko.

Pasak J. Veličkos, kada nors, kai karas baigsis, šiuo metu separatistų užimtose teritorijose bus labai daug idelologinio darbo, kuris buvo apleistas buvusios Ukrainos valdžios. Tuo metu intensyviai veikė Rusijos skleidžiama propaganda. Todėl tą regioną ir užkrėtė prorusiškas virusas. 

J. Velička pažymėjo, kad šiuo metu abejose fronto pusėse gyvena ir proukrainietiškai, ir prorusiškai nusiteikusių žmonių. Ir kariauja abejose pusėse.

*** 

J. Velička – pripažintas Ukrainos karo fotokorespondentų bendruomenės narys, Ukrainos gynybos ministerijos surengto nacionalinio konkurso laureatas. Fotografuoti pradėjo, kaip pats sakė, dar prieš karą. O būdamas fronte tiesiog negalėjo nepasinaudoti šiais gebėjimais.

Ukrainietis savanoris karys ir fotografas Jurijus Velička. Romo Jurgaičio (LŽ) nuotrauka.Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga.


   Versija spausdinimui
 
  (Skaityti komentarus: 28)
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (1201)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (265)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (320)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (594)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (152)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras