Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Saugumas ir grėsmės
 
  Britų komandosai atidaro džihadistų medžioklės sezoną (3)

Parengė Aidanas Praleika, Lietuvos žinios
2017 06 06

Kaip skelbia „The Independent“, britų kariuomenės elitas SAS gavo 200 iš Britanijos kilusių džihadistų sąrašą, kuriuos komandosai turės sunaikinti Sirijoje ir Irake, kol šie kovotojai nesusiruošė grįžti atgal į Jungtinę Karalystę.

Anot „The Sunday Times“, SAS kariams leista „imtis visų įmanomų priemonių“, kad sunaikintų arba sučiuptų teroristus. Britų leidinys cituoja neįvardintą šaltinį Gynybos ministerijoje: „Sudarytas taikinių sąrašas (kill list), kuriame yra šimtai labai blogų žmonių. Daugelis jų yra iš Jungtinės Karalystės. Vyksta britų islamistų medžioklė“. 

„Tai tarptautinė specialiosios paskirties pajėgų operacija. SAS šiame plane turi konkretų tikslą – Britanijos pilečius. Tai „nužudyk arba sučiupk“ misija, kuri jau vyksta“, – sakė „The Sunday Times“ šaltinis, pridūręs, kad Londonas tiksliai nežino, kiek Britanijos piliečių kariauja Irake. Nežinomos ir daugumo jų tapatybės.

Manoma, kad šiuo metu už „Islamo valstybę“ Irake ir Sirijoje kariauja apie 700 džihadistų iš Britanijos. SAS sąraše – 200 svarbiausių kovotojų, keliančių didžiausią grėsmę Jungtinei Karalystei. Jame yra bent 12 sprogmenų specialistų, galinčių gaminti savadarbes bombas. Nustatyta, kad darbo su elektronika įgūdžius jie įgijo Britanijos universitetuose, o vėliau išvyko į Artimuosius Rytus ir prisijungė prie „Islamo valstybės“ ir kitų teroristinių grupuočių. 

Informaciją apie sąraše išvardintus vyrus ir moteris bendromis pastangomis surinko britų saugumo tarnyba MI5, žvalgybos tarnyba MI6 ir Vyriausybės ryšių vadavietė. Sąraše yra ne tik iš kitų šalių kilę musulmonų bendruomenės nariai, bet ir radikaliu Islamu susižavėję anglai, kaip šalyje pagarsėjusi dviejų vaikų motina iš Kento grafystės Sally Jones, šiuo metu verbuojanti „Islamo valstybei“ naujus kovotojus Sirijoje.

Pasak „The Independent“, nelaisvėn paimti džihadistai greičiausiai bus perduodami Irako pareigūnams, teisiami ir jei būtų pripažinti kaltais – veikiausiai nuteisti mirties bausme.

Leidinio šaltiniai teigia, kad misija sumedžioti britų kilmės „Islamo valstybės“ džihadistus gali būti viena svarbiausių SAS operacijų per visą 75 metų elitinio pulko istoriją.
 
Įvairių valstybių komandosų grupė, anot „The Independent“, šiuo metu sutelktos JAV Jungtinėje specialiųjų operacijų vadavietėje netoli Bagdado. Šie kariai taip pat konsultuoja ir remia Irako pajėgas, mėginančias išmušti „Islamo valstybės“ džihadistus iš Mosulo. Britų džihadistų medžioklėje dalyvauja apie 100 SAS komandosų.

Nerimas dėl britų džihadistų sustiprėjo, kai buvo įvertinta tikimybė, kad pralaimėję Irake šie kovotojai gali grįžti į Jungtinę Karalystę ir rengti šalyje teroro aktus. 

Gynybos ministerija oficialiai nepatvirtino, kad SAS taikinių sąrašas tikrai egzistuoja, tačiau šios informacijos ir nepaneigė. „Mes negalime komentuoti klausimų, susijusių su specialiosios paskirties pajėgomis“, – pareiškė ministerijos atstovas spaudai.
 
Anksčiau viešojoje erdvėje būta pasipiktinimo pareiškimų, kad britų kariškių veiksmai prieš šios šalies piliečius, kovojančius už „Islamo valstybę“ yra „vyriausybės užsakytos neteisėtos žmogžudystės“.

Tokių kaltinimų 2011 metais susilaukė tuometinis premjeras Davidas Cameronas, sankcionavęs bepiločio orlaivio smūgį prieš du britų džihadistus Sirijoje. Tai buvo pirmas atvejis, kai britų dronai buvo panaudoti prieš Britanijos piliečius. JAV tokias atakas prieš amerikiečių džihadistus vykdo gerokai ilgiau. 

Dronų smūgius kritikavo ir žmogaus teisių apsaugos organizacija „Amnesty International“, pavadinusi šiuos veiksmus „keliančiais didžiulį nerimą“ ir apkaltino Jungtinę Karalystę „vykdant grupines egzekucijas iš oro“.

armaholic.com nuotrauka.Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga.


   Versija spausdinimui
 
  (Skaityti komentarus: 3)
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (6)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (13)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (68)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (4)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras