Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Saugumas ir grėsmės
 
  Devyni metai nuo Rusijos agresijos Gruzijoje: darosi tik blogiau (29)

Aidanas Praleika, Lietuvos žinios
2017 08 07

Prieš devynis metus Rusija įvykdė agresiją prieš Gruziją. Nepaisant tais pačiais metais duotų Maskvos įsipareigojimų, situacija okupuotose teritorijose visus šiuos metus tik blogėjo.

Rusijos okupacinės pajėgos šiuo metu kontroliuoja penktadalį Gruzijos teritorijos. Okupacijos sąlygų niekaip nepaveikė nei Gruzijos, nei tarptautinės bendruomenės pastangos sušvelninti agresijos pasekmes. Atvirkščiai, situacija per 9 metus ne tik nepagerėjo, bet pablogėjo. 

Gruzijos ambasada Lietuvoje LŽ patvirtino, kad ir šiemet Rusija tęsia Abchazijos ir Pietų Osetijos inkorporavimo į Rusijos sudėtį veiksmus: 

– Vyksta karinė, politinė ir ekonominė okupuotų teritorijų integracija. 

– Nepaisant 2008 metų rugpjūčio 12 dieną duotų įsipareigojimų, Rusija ne tik nesumažino, bet dar sustiprino okupacines pajėgas. 

– Okupuotose teritorijose Rusija rengia pratybas su vietos pseudovalstybiniais sukarintais daliniais.

– Okupacinės pajėgos per 9 metus ne tik įtvirtino savo pozicijas, bet ir lėtai perkėlinėjo okupacinės linijos užtvaras. Stiprinamos spygliotos vielos užtvaros, statomi nauji „pasienio“ ženklai, kurie didina įtampą ties okupacine zona gyvenančių žmonių tarpe. 

– Niekada nenutrūko neteisėti Gruzijos piliečių grobimai, kuriuos agresorius vadina „sulaikymais už pasienio režimo pažeidimus“. 

– Dešimtys tūkstančių gruzinų pabėgėlių ir toliau neturi jokių perspektyvų grįžti į savo namus.

– Maskva mėgina „įteisinti“ okupuotų teritorijų prisijungimą neteisėtais „integraciniais susitarimais“ su Suchumiu ir Cchinvaliu. 

– Intensyvėja etninių gruzinų diskriminacija okupuotose teritorijose. Jie verčiami išsiimti „leidimus gyventi“ tose teritorijose (tokie patys leidimai taikomi imigrantams iš užsienio). Pažeidžiamos gruzinų teisės į darbą ir privačią nuosavybę. Žmonės nuolat spaudžiami atsisakyti Gruzijos pilietybės ir oficialiai keisti pavardes bei įrašus apie tautybę dokumentuose. Gruzinų kalba, anksčiau uždrausta Galio rajono mokyklose, dabar stumiama ir iš Sinagurio, Kornisio ir Achlagorio rajonų. 

– Visi minėti veiksmai skatina etninę neapykantą. Kyla naujos etninių valymų bangos grėsmė.Palei visą okupacijos liniją prismaigstyta tokių "pasienio" ženklų. Romo Jurgaičio (LŽ) nuotrauka. 

LŽ gautame Gruzijos ambasados pranešime pažymima, kad Gruzija per pastaruosius 9 metus nei sykio nenusižengė pažadui siekti tik taikaus konflikto sprendimo. Gruzija ne tik nenutraukė (nepaisant daugkartinių priešiškų Rusijos veiksmų) bandymų užmegzti derybų dialogą, bet ir tęsia dažnai atsako nesulaukiančius veiksmus skatinant etninį susitaikymą.

Rusijos – Gruzijos karas vyko 2008 metų rugpjūčio 7 – 12 dienomis. Apie 27 tūkstančius gruzinų karių ir policininkų stojo prieš beveik 80-tūkstantines Rusijos pajėgas ir apie 4 tūkstančius abchazų ir osetų kovotojų. Mūšiuose žuvo beveik 200 gruzinų karių ir pareigūnų, daugiau nei 1000 buvo sužeisti. Žuvo daugiau nei 200 gruzinų civilių, apie 550 buvo sužeisti. Rusijos nuostolius sudarė apie 70 žuvusiųjų ir beveik 300 sužeistųjų. 

Vilniuje – taikus protestas prieš Gruzijos žemių okupaciją

Šį antradienį, rugpjūčio 8 dieną, 12 val. Vilniuje, skvere priešais Rusijos ambasadą, jau devintą kartą vyks protestas prieš Gruzijos žemių okupaciją. Taikų mitingą organizuoja Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narys dr. Mantas Adomėnas, kuris yra LRS Tarpparlamentinių ryšių su Gruzija grupės narys, už indėlį ginant Gruzijos laisvę ir teritorinį vientisumą 2013 metais apdovanotas vienu aukščiausių Gruzijos apdovanojimų – Prezidentiniu prakilnumo ordinu. Dalyviai kviečiami atsinešti Gruzijos, Ukrainos, Lietuvos ir mūsų NATO partnerių tautinės simbolikos.

AFP/Scanpix nuotrauka.Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga.


   Versija spausdinimui
 
  (Skaityti komentarus: 29)
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (6)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (15)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (69)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (4)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras