Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Saugumas ir grėsmės
 
  Artėjant pratyboms susirūpinta saugumu

Kazys Kazakevičius, Lietuvos žinios
2017 08 31

Artėjant Rusijos ir Baltarusijos karinėms pratyboms „Zapad 2017“ Lenkijos ginkluotosios pajėgos dėl galimų provokacijų nusprendė mėnesiui uždaryti 30 kilometrų oro erdvės ruožus rytiniame šalies pasienyje. Lietuva imtis panašių priemonių kol kas neketina.

Kaip pranešė Lenkijos žiniasklaida, uždarydama 30 kilometrų Kaliningrado srities, Baltarusijos ir Ukrainos pasienio oro erdvės, šalis apriboja joje civilinius skrydžius. Kirsti Lenkijos oro erdvę šiuose ruožuose galės tik reguliariaisiais maršrutais skraidantys oro linijų, svarbius asmenis skraidinantys ar gelbėjimo operacijose dalyvaujantys lėktuvai. Kitiems civiliniams lėktuvams, nepilotuojamiems orlaiviams skraidyti toje zonoje ir rengti šuolius parašiutais kategoriškai draudžiama. Draudimas galios iki pat rugsėjo pabaigos. 

Lenkijos saugumo ekspertai pažymi, kad rugsėjį vyksiančios Rusijos ir Baltarusijos karinės pratybos „Zapad 2017“ – vienos didžiausių ir pavojingiausių nuo pat šaltojo karo pabaigos. „Mes didiname pasirengimo lygį ten, kur būtina. Tačiau be jokios panikos, nes tai gali būti net žalinga. Bet jei per pratybas įsižiebtų koks nors konfliktas, jis taptų ne tik mūsų šalies, bet ir visų NATO valstybių konfliktu. Todėl Lenkijos oro erdvės ruožų uždarymas sumažina tokių incidentų galimybę“, – kalbėjo Lenkijos gynybos viceministras Tomaszas Szatkowskis. 

Anot jo, sprendimas mėnesiui uždrausti skrydžius rytiniame šalies pasienyje – nacionalinės oro sistemos stiprinimo programos dalis.

Sprendžia pačios 

Lietuvos krašto apsaugos ministerija (KAM) informavo „Lietuvos žinias“, kad mūsų valstybė atidžiai stebi saugumo situaciją regione ir pasirengimą pratyboms „Zapad 2017“. Turima informacija nuolat keičiamasi šalies viduje, su NATO ir jos sąjungininkėmis. „Lietuvos kariuomenė kartu su NATO sąjungininkais nuolat treniruojasi ir stiprina gebėjimus užtikrinti mūsų valstybės saugumą, tad bus pasirengusi reaguoti į grėsmes bei netikėtas situacijas, jei tokių kiltų“, – aiškino KAM Strateginės komunikacijos ir viešųjų ryšių departamento Visuomenės informavimo skyriaus vedėjo pareigas laikinai einanti Asta Galdikaitė.

KAM atstovų teigimu, Lietuvoje visiems orlaiviams ir taip galioja Oro erdvės organizavimo taisyklės. Pagal jas leidimai civiliniams skrydžiams pasienio zonoje rengti gali būti išduodami tik išimtiniais atvejais. 

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininko pavaduotoja Rasa Juknevičienė „Lietuvos žinioms“ tvirtino, kad kiekviena šalis, kurios pašonėje vyks pratybos, pati sprendžia, kokių priemonių imtis saugantis nuo provokacijų, nesusipratimų ir galimų išpuolių. „Tarnybos savo vykdomų priemonių dažniausiai neatskleidžia, bet tiek Valstybės saugumo departamentas, tiek KAM struktūros, manau, rengiasi įvairiems galimiems įvykiams. Rugsėjį jų darbuotojai net negalės atostogauti“, – sakė parlamentarė.

R. Juknevičienė neneigė, kad per pratybas „Zapad 2017“ galima laukti įvairių provokacijų ir incidentų. Mat per Lietuvą į Rusijos Kaliningrado sritį tranzitu keliauja ne tik civiliniai, bet ir kariniai kroviniai. Esą ir pasienis su Kaliningrado sritimi bei Baltarusija yra „jautri vieta“. 

Lietuvai to nereikia 

Seimo NSGK narys Laurynas Kasčiūnas neslėpė abejonių, ar Lietuva turėtų sekti Lenkijos pavyzdžiu. Anot jo, šiuo metu mūsų šalis iš tiesų jau pasirengusi įvairiems atvejams. Be to, NATO oro policijos misijos Baltijos valstybėse vadovavimą perėmė JAV karinių oro pajėgų kontingentas – į Lietuvą atskrido ne keturi, kaip įprasta, o septyni oro erdvę saugosiantys naikintuvai.

„Lietuva jau perdavė NATO nemažai signalų apie šių Rusijos ir Baltarusijos pratybų galimą pavojų. Aljanso atgrasymo instrumentai – ne tik padidinta oro policijos misija, bet ir bendros NATO pratybos, per kurias buvo mokomasi ginti Suvalkų koridorių, taip pat kitos priemonės – turėjo parodyti, kad nesame abejingi tam, kas vyksta prie mūsų sienų“, – tikino L. Kasčiūnas. 

Pasak jo, Lietuva gerai pasirengusi vyksiančioms pratyboms, todėl net nereikėtų svarstyti naujų priemonių ar sekti Lenkijos pavyzdžiu. 

Kaimynes įvardija kaip priešes 

Karinės pratybos „Zapad 2017“ Rusijos Kaliningrado srityje ir Baltarusijoje vyks rugsėjo 14–20 dienomis. Oficialiai skelbiama, kad jose dalyvaus iki 12,7 tūkst. karių, 70 lėktuvų ir sraigtasparnių, 250 tankų, 200 artilerijos sistemų, 10 karo laivų. Pratybos esą vyks vos dešimtyje poligonų, kurių dauguma bus Baltarusijos teritorijoje. Tačiau ekspertai ir stebėtojai jau kurį laiką tvirtina, jog tikrasis „Zapad 2017“ mastas viešai neatskleidžiamas. Kaip manoma, mokymuose gali dalyvauti 8–9 kartus daugiau karių ir karinės technikos, nei skelbiama. 

Šią savaitę Rusijos ir Baltarusijos gynybos ministrų pirmieji pavaduotojai – Aleksandras Fominas ir Olegas Belokonevas – paviešino žiniasklaidai pratybų legendą. Pagal ją kaimynių šalių, tarp kurių yra ir Baltarusija, santykiai dėl nacionalinių, religinių nesutarimų pablogėja ir iškyla teritorinės pretenzijos. Nors Lietuva ir Lenkija, kurios ribojasi su Baltarusija, legendoje nėra tiesiogiai įvardijamos, vadinamos išgalvotais vardais, jos abi priskiriamos priešiškų valstybių tariamai koalicijai. Todėl Baltarusija, padedama Rusijos, gina savo interesus. Tam telkiamos karinės pajėgos prieš tariamai neteisėtas karines ir diversantų grupuotes, organizuojamas karinių oro pajėgų bei priešlėktuvinės gynybos išdėstymas. Imituojant karinius veiksmus mokomasi vadovauti pajėgoms.

Prieš porą dienų Zokniuose nusileido septyni JAV naikintuvai F-15C „Eagle“ - jie dalyvaus NATO oro policijos misijoje Baltijos šalyse. KOP AB nuotrauka.
Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga.


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (6)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (10)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (64)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (4)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras