|
Kosovo ir Serbijos ateitis (2)
Vytautas Landsbergis 2007 08 02
JTO Saugumo Taryba nebalsavo dėl Kosovo ateities projekto, bet išbraukė iš darbotvarkės Rusijai pareiškus, kad ji vetuos. Taigi vadinamasis Ahtisaario planas atidėtas geresniems laikams. Neatmestas, ir tai turbūt protingas variantas esamoje padėtyje.
Lieka, kaip buvo, tačiau ne visai taip, kaip buvo. Perspektyva nubrėžta, tik JTO nepatvirtinta, tad nei Serbijos, nei Rusijos tas dokumentas nesaisto. Bet jis jau yra, ir Kosovas turi tarptautinę apsaugą, kitaip nei Lietuva 19901991 m. sovietų diplomatinėje blokadoje ir kas dieną grasinant Gorbačiovo Kriučkovo Jazovo agresijai. Kosovas lieka saugus ir gali gyvuoti, tobulėti mažumų teisių klausimais, socialiai, ekonomiškai ir kultūriškai.
Todėl svarbiausia dabar, kaip elgsis kosoviečiai, jų albaniškoji dauguma su vyriausybe ir serbų mažuma. Linkėkime jiems ramybės ir kantrybės, toliau kuriant savo šalį kaip būsimą Europos dalį, kad ir laikinoj diplomatinėj izoliacijoj. Tegul Rusijos veto neišprovokuoja naujų pykčių ir konfliktų, ko galbūt tikimasi.
Rusijos parama Miloševičiaus valdomai Serbijai bemaž nuo pat serbiškosios Jugoslavijos irimo pradžios, mėginant jėga stabdyti laisvinimąsi, atnešė tik nelaimių visiems ir nesėkmių Belgradui. Milijono kosoviečių išvarymo į užsienį pagal Miloševičiaus etninio valymo ir genocido planą Rusija nevetavo. Bet išėjo kaip paprastai. Dabartinė Serbija, nors ir palinko į Europą susitaikiusi su paskutinės federacinės Juodkalnijos atsiskyrimu, dar nepajėgia susitaikyti su oficialia Kosovo nepriklausomybės perspektyva. Čia Rusija laimi, laikinai pasilaikydama Serbiją kaip savo įtakos sferą Balkanuose.
Taika nelaimi, bet Rusijai niekada ir nereikėjo taikos gretimose erdvėse. Jos kaimynystės politika tebėra kurstymas ir diversijos. Dabartinė Serbijos Kosovo įtampa Rusijai naudingesnė, negu jų abiejų ir visų Balkanų šalių kursas į Europos Sąjungą.
Štai kodėl tas veto.
Negirdėjom apie Kinijos nuostatą. Jos santūrumas vetuoti Ahtisaari planą Saugumo Taryboje būtų suprantamas. Artėja laikas, kai kinai Rusijos Tolimuosiuose Rytuose pareikalaus savo teisių rinkti savivaldą. Jeigu tai sukels, be kitų priežasčių, trečiąjį Rusijos imperijos žlugimą, tai kosoviečiams, čečėnams, Gruzijai, Moldavijai išties tereikia kantrybės.
Bet jeigu Rusija anksčiau pajungs Europą, tai Kosovo ir kitų ateitis gali apsiniaukti.
bernardinai.lt
Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga. |