Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Skelbimai
 
  Pranešimas spaudai. Baltijos šalys lemia JAV saugumo tendencijas (2)

Baltijos-Amerikos laisvės fondas
2016 06 15

Buvusio JAV ambasadoriaus prie NATO pranešimo „Kodėl Amerikai rūpi Baltijos šalių saugumas” tiesioginė transliacija.

Minėdamas penkerių metų veiklos Baltijos šalyse sukaktį, „Baltijos-Amerikos laisvės fondas“ (BAFF) inicijuoja Kurt Volker, buvusio JAV ambasadoriaus prie NATO, pranešimą „Kodėl Amerikai rūpi Baltijos šalių saugumas”. Pranešimą pirmadienį, birželio 20 d., nuo 17 val. visose trijose Baltijos šalyse tiesiogiai transliuos interneto naujienų portalas Delfi.

 
 
  Geopolitinių studijų centras kviečia į Ketvirtąjį tarptautinį Baltarusijos tyrinėtojų kongresą (2)

2014 10 01

2014 m. spalio 3–5 d. Kaune vyks vienas svarbiausių Baltarusijos akademinės visuomenės renginių – Ketvirtasis tarptautinis Baltarusijos tyrinėtojų kongresas.

Daugiau nei 450 mokslininkų iš 20 skirtingų valstybių susitiks Vytauto Didžiojo universitete aptarti savo praeitų metų tyrinėjimų rezultatų. Tradiciškai dėmesio centre bus ne tik Baltarusija, bet ir visas Vidurio ir Rytų Europos regionas.

 
 
  Kvietimas dalyvauti konferencijoje „Pietų Kaukazo konfliktai kaip geopolitinių strategijų įrankiai pozicijų stiprinimui“ (3)

2014 06 01

2014 m. birželio 3 dieną Geopolitinių studijų centras organizuoja konferenciją, skirtą pažvelgti į Kalnų Karabacho konfliktą iš geopolitinių perspektyvų. Konferencijoje „Pietų Kaukazo konfliktai kaip geopolitinių strategijų įrankiai pozicijų stiprinimui“ įvairių sričių mokslininkai pateiks savo tyrimus šia tema. Į problemą bus žvelgiama iš istoriko, politologo, etnologo, žurnalisto ir teisininko pozicijų. Bus pristatoma, kaip kito Lietuvos visuomenės požiūris į Kalnų Karabacho konfliktą Lietuvos spaudoje 1991–1992 m., kaip tragiški įvykiai Chodžali komunikuojami globalioje erdvėje, kaip šis konfliktas atrodo tarptautinės teisės eksperto akimis, kaip Kalnų Karabacho precedentas naudojamas kitų konfliktų kontekste ir kokie galimi taikūs sprendimo būdai.

 
 
  Geopolitinių studijų centras ieško naujų autorių (22)

2013 04 11

Viešoji įmonė Geopolitinių studijų centras kviečia visus, besidominčius tarptautine politika, ekonomika (ypač energetikos problemomis), socialiniais, ekologijos, technologijos plėtros ir kitais tarptautinėje viešojoje erdvėje nagrinėjamais klausimais prisijungti prie tinklaraščio geopolitika.lt leidybos.

 
 
  Kviečiame balsuoti už įdomiausius straipsnius konkursui tema „Mūsų Rytų kaimynai“! (1)

2011 09 23

Naujienų portalas DELFI ir VšĮ Geopolitinių studijų centras prieš keletą mėnesių skelbė rašinių konkursą tema „Mūsų Rytų kaimynai – kokie jie bus ir kokius juos norėtume matyti!“. Dabar įdomiausių 10 rašinių pristatome, mieli skaitytojai, Jūsų vertinimui. Kviečiame atiduoti savo balsą iki šio sekmadienio vakaro už tą autorių, kurio mintys Jums atrodo įdomiausios.

 
 
  Tarptautinė konferencija „Atominės elektrinės statyba Astrave“ (3)

2011 05 30

Birželio 1 d. 10.00 val. LR Seime Konstitucijos salėje įvyks tarptautinėkonferencija dėl Atominės elektrinės Astrave statybos, kurią organizuoja Lietuvos Respublikos Seimas ir Piliečių gynybos paramos fondas. Dalyvautikonferencijoje pakviesti Baltarusijos, Rusijos, Ukrainos ir Lietuvos ekspertai, šių valstybių pilietinės visuomenės atstovai, Lietuvojereziduojantys ambasadoriai.

Konferencijos metunumatoma aptarti Astrave (Baltarusija) statomos elektrinės grėsmęLietuvai, Baltijos jūros regiono šalims.

Konferencijos išankstinė programa.

Tarptautnė konferencija bus transliuojama internete lietuvių (http://media3.lrs.lt/_16_82_8122), anglų (http://media3.lrs.lt/_16_82_8123), rusų (http://media3.lrs.lt/_16_82_8124) kalbomis.

 
 
  Rašinių konkursas. Mūsų Rytų kaimynai – kokie jie bus ir kokius juos norėtume matyti! (8)

2011 05 30

Naujienų portalas DELFI ir VšĮ Geopolitinių studijų centras skelbia analitinių straipsnių konkursą tema: „Mūsų Rytų kaimynai – kokie jie bus ir kokius juos norėtume matyti”. Laukiame Jūsų straipsnių apie Rusiją, Baltarusiją ar Ukrainą, kokios šios šalys bus (gali būti) po 5-10 metų, apie galimą pasirinktos šalies ekonominę, politinę, socialinę situaciją, svarbiausias politines, ūkines, energetines, ekologines, tarptautines, gynybos ir saugumo bei kitas problemas, o užsienio politikos srityje – apie santykius su Lietuva.

 
 
  Apskritojo stalo diskusija „Santykių stiprinimas tarp regionų: Centrinė Azija ir Rytų Europa“ (2)

2010 08 31

2010 m. rugsėjo 2-4 dienomis VšĮ „Geopolitinių studijų centras“ kartu su Centrinės Azijos fondu demokratijos vystymui (Kazachstanas) rengia apskritojo stalo diskusija „Santykių stiprinimas tarp regionų: Centrinė Azija ir Rytų Europa“. Renginys yra finansuojamas OSI (Open Society Institute) – Atviros visuomenės instituto, Rytai-Rytai: partnerystė be sienų programos.

Į seminarą Vilniuje pakviesti ekspertai iš Centrinės Azijos, Centrinės bei Rytų Europos ir Rusijos. Renginiu yra siekiama supažindinti Centrinės Azijos bei Rytų Europos šalių pilietines visuomenes bei valstybines institucijas su įvairias klausimais, tokiais kaip energetinis saugumas, etniniai konfliktai ir regioninis saugumas, religinė ir tarptautinė įtaka Centrinės Azijos šalyse.

Pagrindiniai diskusijų klausimai numatomi:

 • JAV, Rusijos Federacijos, Kinijos ir ES interesai Centrinėje Azijoje bei politikos įgyvendinimo priemonės;
 • Baltijos jūros ir Centrinės Azijos regionų bendradarbiavimas ESBO pirmininkavimo kontekste;
 • Islamas ir etninė priklausomybė kaip tapatybės elementas Centrinėje Azijoje;
 • Santykių stiprinimas tarp regionų: bendradarbiavimo ir bendrų projektų galimybės;
 • Tadžikistanas: prieš ir po pilietinio karo;
 • Turkmėnistanas: prieš ir po Turkmėnbaši mirties;
 • Uzbekistanas: Islamo Karimovo režimas – kas bus po jo?
 • Kirgizija: prieš ir po 2005 m. „Kovo įvykių“ (Tulpių revoliucija) ir 2010 m. „Balandžio įvykių“;
 • Stabilumo pagrindai Kazachstane.

Užpildytą dalyvio registracijos anketą, prašome atsiųsti iki 2010 m. rugpjūčio 25 d. el. pašto adresu info@geopolitika.lt

Preliminari darbotvarkė anglų kalba. (Renginio darbinės kalbos: anglų k. ir rusų k.)

 
 
  Kvietimas dalyvauti (1)

2010 04 23

Kvietimas dalyvauti

Ketvirtasis regioninis NVO kongresas, Vilnius, Lietuva

2010 m. birželio 10 -12 d.

Europos Tarybos Tarptautinių nevyriausybinių organizacijų konferencija kviečia teikti paraiškas dalyvauti Ketvirtajame regioniniame NVO kongrese. Pagrindinė Kongreso tema – „NVO vaidmuo pliuralistinėje demokratijoje“. Diskusijos vyks keturiomis potemėmis:

1. NVO dalyvavimas priimant sprendimus
2. Pilietinės visuomenės būklė
3. Žmogaus teisių aktyvistai
4. NVO vaidmuo pokonfliktinėse situacijose

Atkreipiame dėmesį, kad pateikti paraiškas reikia iki 2010 m. balandžio 24 d.

Paraiškos forma

 
 
  Susitikimas su skaitytojais (2)

2010 03 15

Mielieji Geopolitika.lt skaitytojai,

Kviečiame Jus dalyvauti diskusijoje tema „Seni ir nauji Lietuvos Rytų politikos prioritetai“, kuri vyks šių metų kovo 16 d. 18 val. restorane Csarda (Šv. Mykolo g. 4-1, Vilnius).

Diskusijoje dalyvaus Geopolitika.lt straipsnių autoriai: Česlovas Iškauskas ir Vadim Volovoj.

Maloniai prašome informuoti mus apie dalyvavimą el. paštu info@geopolitika.lt iki šių metų kovo 10 d.

 
 
  Atviros visuomenės instituto Programa „Rytai-Rytai: partnerystė be sienų“ (1)

2010 02 22

„Rytai-Rytai: partnerystė be sienų“ programos tikslas – padėti pilietinėms ir nevyriausybinėms organizacijoms bendrauti ir bendradarbiauti keičiantis idėjomis, informacija, žiniomis bei patirtimi ir skatinant jų praktinį įgyvendinimą atviros visuomenės stiprinimo labui.

Programa buvo sukurta 1991 m. Jos dėmesio centre – Vidurio ir Rytų Europa bei Centrinė Azija posocialistinio pereinamojo laikotarpio kontekste. George’as Sorošas išdėstė mintį, tapusią pagrindine programos „Rytai-Rytai: partnerystė be sienų“ idėja: „Žmonės turi keliauti, susitikinėti vieni su kitais, keistis nuomonėmis ir patirtimi. Jie turi aktyviai dalyvauti pereinamojo laikotarpio procesuose. Juk yra daugybė dalykų, kuriuos Vidurio ir Rytų Europos šalių gyventojai gali vieni kitiems pasiūlyti, yra ir daugybė būdų vieni kitiems padėti. Taigi regionas turi gyventi.“

„Rytai-Rytai: partnerystė be sienų“ programą įgyvendina Sorošo fondai Albanijoje, Armėnijoje, Azerbaidžane, Bosnijoje ir Hercegovinoje, Bulgarijoje, Čekijoje, Estijoje, Gruzijoje, Kazachstane, Kosove, Kirgizijoje, Latvijoje, Makedonijoje, Moldovoje, Mongolijoje, Juodkalnijoje, Lenkijoje, Rumunijoje, Serbijoje, Slovakijoje, Tadžikistane, Turkijoje ir Ukrainoje (kartu su instituciniais Slovėnijos, Rusijos, Kroatijos, Lietuvos ir Vengrijos partneriais).

Programa remia Vidurio ir Rytų Europos bei Centrinės Azijos iniciatyvas, kurias vertina (recenzuoja) atitinkami fondai ir/ar partneriai. Siekdama palengvinti dalyvavimą remiamose iniciatyvose, programa skiria finansinę paramą tarptautinėms mainų programoms, įskaitant apsikeitimą žiniomis, patirtimi ir idėjomis šalies viduje ir dalyvių kelionėms po šalį.

Programa kasmet remia iki 400 daugianacionalinių iniciatyvų Vidurio ir Rytų Europos bei Centrinės Azijos šalyse. Remiami tokie projektai:

- Miestai be sienų: neįgalių asmenų apsauga;

- Institucinių gebėjimų stiprinimas dirbant su socialiai pažeidžiamais jaunuoliais;

- Piliečių ir visuomenės aktyvumo didinimas: skaidrumas ir sprendimų priėmimo procesas;

- Draugiškos ES sienos: santykiai su naujaisiais Rytų kaimynais;

- Išmoktos pamokos: saugumo sektoriaus reforma ir euroatlantinė integracija;

-  Bendros Europos ateities kūrimas: tvarios aplinkos link;

-  E-demokratijos Mongolijoje stiprinimas: Estijos piliečių dalyvavimo įvairiose iniciatyvose patirtis;

-  Nauji energijos tiekimo maršrutai pietryčių Europoje ir žmogaus teisių apsauga: tarpsektorinio dialogo vystymas;

- Bendri interesai: stojimo į ES pamokos;

- Istorija ir kolektyvinė pietryčių Europos atmintis: politiniai debatai ir jų reikšmė.

Programa neremia pasaulinių kongresų ir metinių konferencijų; individualių kelionių ir dalyvavimo konferencijose; meno kūrinių; konsultacijų; aukštojo mokslo tyrimų; vertimų ir leidybos; tiksliųjų mokslų; verslo/komercinės, pelno siekiančios veiklos.

Kviečiame užpildytas projektų paraiškos formas siųsti programos direktorei Mary Frances Lindstrom adresu mflindstrom@osf-eu.org.

Iškilus klausimams prašome skambinti telefonu (85) 250 55 36 arba rašyti adresu info@geopolitika.lt.

 
 
  Peticija prieš Mistral pardavimą Rusijai (86)

2010 01 18

Mes, Europos piliečiai, gyvenantys kaimynystėje su Rusija, pasisakome prieš Prancūzijos Vyriausybės ketinimą parduoti „Mistral“ Rusijai.

Pasak Rusijos karinio laivyno vado Vladimiro Vysotskio, „Mistral“ klasės kariniai laivai ženkliai padidins Rusijos laivyno kovines ir manevravimo galimybes. Per 2008 m. rugpjūčio mėnesį vykusį Rusijos ir Gruzijos karą toks laivas būtų leidęs Juodosios jūros laivynui įvykdyti savo misiją Gruzijoje per 40 minučių, o ne per 26 valandas“.

Norime priminti Prancūzijos Vyriausybei, kad Rusija vis dar yra okupavusi tam tikras Gruzijos teritorijas; pažeisdama susitarimą, pasirašytą su Prancūzijos prezidentu.

Rusijos vadovai jau ne kartą grasino suskaldyti Ukrainą ir nevengia kištis į kaimyninių šalių reikalus, siekdama apginti savo „rusakalbius“ tėvynainius. Neseniai Kremliaus Saugumo tarybos sekretorius Nikolajus Patruševas pareiškė:

„Grėsmės nacionaliniam saugumui atveju neatmetama galimybė smogti agresoriui branduolinį smūgį“;

Rusija peržiūri branduolinio ginklo panaudojimą prieš įprastinę ginkluotę „ne tik stambaus masto, bet ir regionų ar netgi vietos kariniuose veiksmuose“.

Praėjusiais metais pratybų metu Rusija imitavo karinę oro ir jūros ataką prieš Lenkiją ir Lietuvą.

Visai neseniai Rusijos ministras pirmininkas V.Putinas pareiškė apie ketinimą prijungti Gruziją prie Rusijos Federacijos.

Atsižvelgdami į kaimyninėms šalims grėsmę keliančius įvykius bei tai, kad Rusijos piliečiai neturi jokių galių kontroliuoti savo vadovų veiksmus, prašome Prancūzijos Vyriausybės prisiminti įsipareigojimus taikai ir atšaukti „Mistral“ laivų pardavimą Rusijai Europos solidarumo vardan.

Kviečiame pasirašyti šią peticiją adresu: http://gopetition.com/petitions/against-the-sale-of-mistrals-to-russia.html

 
 
  Pranešimas žiniasklaidai (1)

2009 11 12

 

Vilniuje bus pristatytas tarptautinis tyrimas
dėl Rusijos įtakos kaimyninėse šalyse

Šiandien, lapkričio 13 d., Vilniuje vyks tarptautinio tyrimo „Humanitariniai Rusijos užsienio politikos aspektai Gruzijoje, Moldovoje, Ukrainoje ir Baltijos šalyse“ pristatymas.

Tai yra pirmasis tokio pobūdžio tyrimas, atliktas lyginamosios analizės metodu, tiriantis Rusijos užsienio politikos humanitarinių aspektų įtaką buvusios Sovietų Sąjungos šalyse.

Tyrimą Lietuvoje koordinavo VšĮ „Geopolitinių studijų centras“, tyrimą inicijavo ir stebėjo Rytų Europos politinių studijų centras (Latvija). Projektu buvo siekiama padidinti politikos kūrėjų ir NVS bei Baltijos valstybių sąmoningumą bei būtinybę geriau koordinuoti šalių politiką ir veiksmus dėl Rusijos politikos užsienyje gyvenančių savo tautiečių atžvilgiu.

 
 
  Tarptautinio tyrimo „Humanitariniai Rusijos užsienio politikos aspektai Gruzijoje, Moldovoje, Ukrainoje ir Baltijos šalyse“ pristatymas (1)

2009 11 09

Šių metų lapkričio 13 d. „Radisson SAS Astorija“ viešbutyje Vilniuje (Lietuva) vyks tarptautinio tyrimo „Humanitariniai Rusijos užsienio politikos aspektai Gruzijoje, Moldovoje, Ukrainoje ir Baltijos šalyse“ pristatymas.

Projektu buvo siekiama padidinti NVS bei Baltijos valstybių visuomenių sąmoningumą bei atkreipti dėmesį į būtinybę geriau koordinuoti šalių politiką ir veiksmus Rusijos užsienio politikos atžvilgiu.

Pagrindinės tyrimo išvados yra pateikiamos penkiuose skyriuose: praktinė Rusijos patirtis žmogaus teisių srityje, Rusijos politika užsienyje gyvenančių savo tautiečių atžvilgiu, konsuliniai aspektai, partnerystė kultūros ir mokslo sektoriuose bei Rusijos žiniasklaidos priemonės minėtose šalyse.

 
 
  Geopolitika.lt straipsniai radijo stotyje „Extra FM“ (1)

2009 06 16

VšĮ „Vieno aktoriaus teatras“ nuo 2009 m. balandžio 1 d. rengia radijo skaitinių ciklą „Demokratijos linksniuotė“.

Transliacijos vyksta antradieniais - ketvirtadieniais per radijo stotį „Extra FM“.

Liepos mėnesio laidose bus skaitomi šie tinklalapio www.geopolitika.lt straipsniai:

 • Vaiva Sapetkaitė. Propaganda – žvilgsnis į visuomenės mulkinimo ypatumus.
 • Giedrė Šabasevičiūtė. Demokratijos likimas saugumo politikos kontekste.
 • Arūnas Spraunius. Girliandos, biudžetai ir žvilgsnių rūstybė.
 • Vadim Volovoj. Pilietiškumas ir vertybinės Vakarų civilizacijos kryžkelės.

Daugiau informacijos http://www.sukasiplanetos.net/atskiri/demokratijos-linksniuote.htm

 
  Puslapiai: 1  2   >>>


 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (1252)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (300)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (341)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (652)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (167)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.Lenkijos užsienio reikalų ministerija tapo Rusijos programišių taikiniu? (44)

2017 02 02

Manoma, kad ART28 grupuotei, kuri dar žinoma kaip Fancy Bear, priklausantys programišiai mėgino įsilaužti į Lenkijos užsienio reikalų ministerijos (URM) darbuotojų kompiuteriusVartojimas vis dar stiprina D. Britanijos ekonomiką (133)

2017 02 01


Didžiosios Britanijos vartotojai tarsi griauna įspėjimus, kad vadinamasis „Brexitas“ gali sukelti šalies ekonomikos sulėtėjimą. Per paskutinius tris 2016 metų mėnesius jų išlaidos buvo gausios ir tai leido išlaikyti solidžius ūkio augimo rodiklius. Praėjusių metų spalio–gruodžio mėnesiais D. Britanijos bendrasis vidaus produktas (BVP) didėjo 0,6 proc. ir augimo tempai iš esmės atitiko dviejų ankstesnių ketvirčių duomenis. Tokias tendencijas atspindėjo investuotojų ir finansų rinkų nekantriai laukti rodikliai, kuriuos paskelbė Nacionalinės statistikos tarnyba (ONS).


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras